От 1 януари 2026 г. България официално премина към еврото и това промени начина, по който гражданите и бизнесът декларират и плащат данъци и осигуровки.
Основното правило изглежда просто, но на практика крие редица детайли, които могат да доведат до объркване – доходите за 2025 г. се декларират в лева, а всички задължения към държавата се плащат в евро, пише Марица бг.
Какво важи през преходния период
След въвеждането на единната европейска валута всички данъци, осигуровки, лихви и санкции към държавата и общините се заплащат единствено в евро. Това правило важи без изключения, включително през периода на двойно обращение през януари 2026 г. Причината е, че плащанията към Националната агенция за приходите са изцяло безкасови.
Дори когато граждани и фирми внасят средства в левове на каса в банка или платежна институция, превалутирането се извършва автоматично от банката по фиксирания курс. За платеца това означава, че няма нужда сам да смята курса или да се притеснява от закръгляване – отговорността е на платежния посредник.
Периодът е по-важен от датата на подаване
Ключовият ориентир при всички декларации остава данъчният период, за който се отнасят, а не моментът, в който се подават. Всички декларации за периоди до 31 декември 2025 г. се попълват в лева, независимо че се подават през 2026 г. Това важи за годишните декларации на физическите лица, корпоративните декларации на фирмите, справките по ДДС за декември и осигурителните декларации.
След 1 януари 2026 г. правилото се обръща – декларациите за новите периоди се попълват в евро, включително и тези за януари, който попада в двойното обращение. При коригиращи декларации валутата отново се определя от периода, който се коригира.
Деклариране и плащане – две различни стъпки
Една от най-честите причини за объркване е разликата между валутата на декларацията и валутата на плащането. Дори когато сумите в декларацията са в лева, задължението към НАП се плаща в евро. Превалутирането се извършва по фиксирания курс 1,95583 и сумите се закръгляват до втория знак след десетичната запетая.
В електронните услуги на НАП това вече е ясно визуализирано – системата показва както сумите в лева, така и техния еквивалент в евро, за да се избегнат грешки при плащанията. Минимални разлики от няколко евроцента не са грешка, а резултат от задължителните правила за закръгляване.
Какво става със старите задължения
Всички непогасени задължения, както и надвнесени суми към 31 декември 2025 г., се превалутират служебно в евро. Това става автоматично, без необходимост от допълнителни действия от страна на гражданите или бизнеса. От 1 януари 2026 г. тези салда вече съществуват само в евро, макар през януари справките временно да показват и двете валути.
Важно е да не се правят механични сравнения със стари справки, защото различният начин на закръгляване може да създаде впечатление за несъответствия, които реално не променят размера на задължението.
Документи, ревизии и лихви след еврото
Документите, издавани от НАП след 1 януари 2026 г., следват ясна логика – за периоди преди тази дата сумите са в лева, а за периоди след нея в евро. Това важи и за ревизионни актове, удостоверения и актове за установяване на задължения.
Възстановяването на недължимо платени суми също се извършва в евро, независимо че първоначално са внесени в левове. Лихвите за просрочие вече се изчисляват на база основния лихвен процент на Европейската централна банка плюс фиксирана надбавка.
2026 г. – най-рисковата година за бизнеса
За фирмите 2026 г. е особено сложна. Данъчните декларации за 2025 г. се подават в лева, но корпоративният данък се плаща в евро. ДДС за декември също се декларира в лева, но се внася или възстановява в евро. В същото време всички авансови вноски за 2026 г. вече са изцяло в евро.
Тъй като всички задължения постъпват в една обща данъчно-осигурителна сметка, съществува реален риск едно плащане да покрие друго, по-старо задължение. Затова счетоводствата трябва да следят изключително внимателно как системата на НАП разпределя постъпилите суми.
Най-честите капани през първите месеци
Най-много грешки се очакват заради объркване на валутата, закръгляването и периода, за който се подава декларацията. Много хора ще попълват декларации за 2025 г. в евро по навик, вместо в лева. Други ще се притесняват от разлики от няколко евроцента, които всъщност са напълно нормални.
Преходът към еврото не променя реалния размер на данъците, но изисква повече внимание към детайлите. Именно през първите месеци това внимание ще бъде решаващо, за да се избегнат дребни, но неприятни проблеми с НАП.

