Разследване на криминалисти около дейността на ламата убиец и самоубиец разкрива шокиращи подробности за мащабна педофилска мрежа, ръководена от Ивайло Калушев.
Като председател на сдружението „Национална агенция за контрол на защитените територии“, той е обвинен в заснемане на детска порнография и блудство с непълнолетни, пише в. „Уикенд“.
Калушев е примамвал момчета на нудистки плажове по Южното Черноморие, включително в районите на река Велека, „Делфин“, „Градина“, „Златна рибка“ и Приморско.
Жертвите са отвеждани в имот в странджанското село Българи, купен от Калушев през 2022 г. под предлог за лятна база на организацията му. При обиски там са открити скандални видеозаписи, доказващи, че непълнолетните гости, сред които убитите Николай и Сашко, са били принуждавани да се разхождат чисто голи в къщата.
Множество сигнали
Разследването установява, че срещу Калушев са подавани множество сигнали още от февруари 2022 г.:
Първи сигнал: Твърдения за детско порно, незаконни оръжия и ръководене на будистка религиозна група в хижа „Петрохан“.
Втори сигнал: Изпратен от бабата и чичото на дете, изложено на риск.
Трети сигнал: За порнографски материали с деца, потвърден от проверки на МВР.
Въпреки сериозните данни, проверката за детско порно е прекратена през май 2023 г. поради „липса на данни“, а част от преписките мистериозно се изгубват при препращане между полицейските управления в Годеч и Костинброд. Тези разкрития повдигат сериозни въпроси за ефективността на органите на реда преди трагичния край на случая.
Трагедиите на Петрохан и Околчица
Припомняме, че както писа, трима мъже бяха открити убити край хижа в района на прохода Петрохан – Ивайло Иванов, Дечо Василев и Пламен Статев. Стана ясно, че е имало връзки на жертвите с неправителствена организация. Мъжете са свързвани с НПО, регистрирано през 2022 г., което е действало в защитени територии и е подавало сигнали за нарушения.
Организацията е подписала рамков меморандум за сътрудничество с Министерството на околната среда и водите, когато министър е бил Борислав Сандов.
След убийството Ивайло Калушев бе обявен за издирване, като се считаше за ключов човек, свързан с трагедията. Според разследващи той е изпратил съобщение на майка си преди случая, в което моли за прошка и твърди, че чутото за него не е вярно. Освен него полицията издирваше и 23-годишния Николай Златков и 15-годишния Александър Макулев.
Телата на тримата бяха открити в кемпер близо до връх Околчица във Врачанския балкан. По-късно от прокуратурата дадоха обширен брифинг, на който бяха показани кадри преди трагедията. Установено е било още, че във въпросната хижа „Петрохан“ е имало религиозна литература.
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.

