Само за ден и половина между Коледа и Нова година от обращение са били изтеглени около 1 милиард лева. Банковата система е напълно подготвена за преминаването към еврото и няма основания за притеснения сред гражданите и търговците. Това заяви главният секретар на Асоциацията на банките в България доц. Джеймс Йоловски пред Нова телевизия.
Според Йоловски процесът по въвеждането на единната европейска валута протича спокойно и контролирано, а сигналите за липса на стартови пакети с евро и дребни монети се дължат основно на преходния период и силното търсене в първите дни на 2026 г.
Експертът обясни още, че от лятото търговците са имали възможност да заявят предварително стартови пакети с евро чрез обслужващите ги банки. Тези пакети за юридически лица са били с по-голям обем и са били налични още преди 1 януари, макар тогава еврото все още да не е било официално платежно средство.
Допълнителни евромонети
След началото на новата година търговците вече могат да се снабдяват с допълнителни количества евромонети директно от банките, а до края на януари законът позволява и връщане на ресто в левове.
По отношение на обмена на пари той подчерта, че превалутирането на всички средства по сметки и депозити е извършено автоматично, по фиксирания курс и без никакви такси. Показваните в електронното банкиране движения по сметките не са такси, а техническо отразяване на намаляването на левовата и увеличаването на евровата наличност.
До 30 юни банките ще обменят както банкноти, така и монети без такси, като единствената препоръка е монетите да бъдат предварително сортирани за по-бързо обслужване.
По данни на банковия сектор, към края на декември в брой са се намирали около 21 милиарда лева, като вече над една трета от тази сума е върната в банките. Темповете са сравними с тези при въвеждането на еврото в Хърватия, а януари се очертава като ключов месец за изтеглянето на още значителни количества левове от обращение.
Големи суми в брой
Относно внасянето на големи суми в брой Йоловски напомни, че банките стриктно прилагат Закона за мерките срещу изпирането на пари. При суми над 5000 евро се изисква декларация за произход на средствата, а опитите за заобикаляне на правилата чрез многократни по-малки вноски са недопустими.
Той увери още, че условията по съществуващите кредити остават непроменени, включително лихвените проценти, а преминаването към еврото не води автоматично до по-изгодно рефинансиране.
В следващите два месеца клиентите ще могат безплатно да обединят или закрият ненужни сметки, без промяна в таксите.

